IXTX24N100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
IXYS
In Stock: 36
Unit Price: RM134.31000
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 148
Unit Price: RM31.13000
Datasheet
N-Channel 1000 V 24A (Tc) 568W (Tc) Through Hole PLUS247™-3
IXTX24N100
DigiKey Part Number
IXTX24N100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTX24N100
Description
MOSFET N-CH 1000V 24A PLUS247
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 8mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
267 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8700 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
568W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PLUS247™-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
400mOhm @ 12A, 10V