IXYL60N450
DigiKey Part Number
IXYL60N450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXYL60N450
Description
IGBT 4500V 90A ISOPLUSI5-PAK
Detailed Description
IGBT 4500 V 90 A 417 W Through Hole ISOPLUSi5-Pak™
Gate Charge
366 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
55ns/450ns
Test Condition
960V, 60A, 4.7Ohm, 15V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
4500 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
90 A
Package / Case
ISOPLUSi5-PAK™
Current - Collector Pulsed (Icm)
680 A
Supplier Device Package
ISOPLUSi5-Pak™
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.3V @ 15V, 60A
Base Product Number
Power - Max
417 W