FI-RE41HL
FI-RE41HL
FI-RE41HL
DigiKey Part Number
670-1202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FI-RE41HL
Description
CONN PLUG HSG 41POS 0.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
41 Rectangular Connectors - Housings Plug 0.020" (0.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FI-RE41HL Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Tray
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Insulation Material
Thermoplastic
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Contact Type
Blade Pin
Note
Contacts Sold Separately
Number of Positions
Base Product Number
Pitch
0.020" (0.50mm)