FI-SE20P-HFE
DigiKey Part Number
670-1843-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FI-SE20P-HFE
Description
CONN HEADER SMD R/A 20POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 20 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FI-SE20P-HFE Models
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Insulation Height
0.083" (2.10mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Strip
Contact Finish - Mating
Active
Contact Finish - Post
Tin or Tin-Alloy
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Pitch - Mating
Features
Shielded, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Beige
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
200V