Image for IL-12P-S3EN2-1 is not available
IL-12P-S3EN2-1
DigiKey Part Number
IL-12P-S3EN2-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IL-12P-S3EN2-1
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.098" (2.50mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Friction Lock
Series
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Part Status
Active
Overall Contact Length
0.500" (12.70mm)
Connector Type
Insulation Height
0.382" (9.70mm)