IL-G-11S-S3C2-SA
DigiKey Part Number
670-2525-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IL-G-11S-S3C2-SA
Description
CONN RCPT HSG 11POS 2.50MM
Detailed Description
11 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Brown 0.098" (2.50mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Friction Lock
Part Status
Active
Color
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.098" (2.50mm)