MX34R16HF4T
DigiKey Part Number
670-3096-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MX34R16HF4T
Description
CONN HEADER SMD R/A 16POS 2.2MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 16 position 0.087" (2.20mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Locking Ramp
Series
Contact Length - Mating
0.303" (7.70mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.543" (13.80mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Rows
2
Features
Pick and Place, Solder Retention
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
3A