KSW28B-0100
DigiKey Part Number
K750-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KSW28B-0100
Description
WIRE 28AWG BLUE 100 FT CSW
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Wire Wrap 28 AWG Blue Polyvinylidene Fluoride (PVDF) 100' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Material
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Manufacturer
Jonard Tools
Jacket (Insulation) Diameter
0.024" (0.61mm)
Series
Conductor Material
Copper, Bare
Packaging
Bulk
Conductor Plating
Silver
Part Status
Active
Jacket Color
Blue
Wire Gauge
28 AWG
Ratings
UL Style 1423
Conductor Diameter
0.013" (0.32mm)