A770MS108M1CLAS015
DigiKey Part Number
399-A770MS108M1CLAS015TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A770MS108M1CLAS015CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A770MS108M1CLAS015DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A770MS108M1CLAS015
Description
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 15mOhm 2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.7 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
1000 µF
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C