C1206C101J8GACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C101J8GACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C101J8GACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C101J8GACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C101J8GACTU
Description
CAP CER 100PF 10V C0G/NP0 1206
Detailed Description
100 pF ±5% 10V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206C101J8GACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)