C1812C203KGRLCAUTO
DigiKey Part Number
399-C1812C203KGRLCAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1812C203KGRLCAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1812C203KGRLCAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1812C203KGRLCAUTO
Description
CAP CER 0.02UF 2KV X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.02 µF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1812C203KGRLCAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL (Stacked), High Voltage
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.217" (5.50mm)