EE2-12NUX-L
DigiKey Part Number
399-17338-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-17338-1-ND - Cut Tape (CT)
399-17338-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EE2-12NUX-L
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EE2-12NUX-L Models
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
KEMET
Termination Style
Gull Wing
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
2 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
1 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Alloy, Gold Alloy
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
500VA, 440W
Coil Resistance
1.03 kOhms
Coil Current
11.7 mA