PHA225MLP3560QE4
DigiKey Part Number
399-PHA225MLP3560QE4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHA225MLP3560QE4
Description
CAP ALUM HYB 560UF 10-30% 63V TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Axial, Can 92mOhm 3000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PHA225MLP3560QE4 Models
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Features
High Vibration
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
8.18 A @ 100 Hz
Type
Hybrid
Ripple Current @ High Frequency
40.9 A @ 100 kHz
Capacitance
560 µF
Size / Dimension
0.717" Dia x 1.366" L (18.20mm x 34.70mm)
Tolerance
-10%, +30%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
63 V
Package / Case
Axial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
92mOhm