T528Z337M2R5ATE006
DigiKey Part Number
399-18674-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-18674-1-ND - Cut Tape (CT)
399-18674-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T528Z337M2R5ATE006
Description
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917
Detailed Description
330 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 2.5 V 2917 (7343 Metric) 6mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T528Z337M2R5ATE006 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.067" (1.70mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm @ 100kHz