APG1005CGC-T
DigiKey Part Number
754-1811-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1811-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1811-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APG1005CGC-T
Description
LED GREEN CLEAR CHIP SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 571nm LED Indication - Discrete 2V 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APG1005CGC-T Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Viewing Angle
120°
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
572nm
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max)
0.25mm
Lens Size
0.60mm x 0.50mm