APGA1602QBC/KA-5MAV
DigiKey Part Number
754-1821-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1821-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1821-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APGA1602QBC/KA-5MAV
Description
LED BLUE CLEAR SMD R/A
Detailed Description
Blue 463nm LED Indication - Discrete 2.8V 2-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
APGA1602QBC/KA-5MAV Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.8V
Mfr
Current - Test
5mA
Viewing Angle
130°, 150°
Wavelength - Peak
460nm
Package / Case
2-SMD, No Lead
Size / Dimension
1.60mm L x 0.90mm W
Height (Max)
0.30mm
Lens Size
1.60mm x 0.90mm