APT1608ZGC | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | APT1608ZGC |
Description | LED GREEN CLEAR CHIP SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Green 525nm LED Indication - Discrete 3.3V 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | APT1608ZGC Models |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.3V |
Mfr | Current - Test 20mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Viewing Angle 120° |
Part Status Active | Mounting Type |
Color | Wavelength - Dominant |
Configuration Standard | Wavelength - Peak 515nm |
Lens Color Colorless | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Lens Transparency Clear | Supplier Device Package |
Millicandela Rating | Size / Dimension 1.60mm L x 0.80mm W |
Lens Style Rectangle with Flat Top | Height (Max) 0.75mm |
Lens Size 1.20mm x 0.80mm | Base Product Number |