APTD1608LSECK/J3-PF
DigiKey Part Number
754-1945-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1945-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1945-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTD1608LSECK/J3-PF
Description
LED RED CLEAR 2SMD
Detailed Description
Red 625nm LED Indication - Discrete 1.8V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
APTD1608LSECK/J3-PF Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.8V
Mfr
Current - Test
2mA
Series
Wavelength - Peak
640nm
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
1.10mm
Lens Style
Round with Domed Top
Base Product Number
Lens Size
0.70mm Dia