APTD1608ZGCK
DigiKey Part Number
754-1805-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1805-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1805-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTD1608ZGCK
Description
LED GREEN CLEAR CHIP SMD
Detailed Description
Green 525nm LED Indication - Discrete 3.3V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
APTD1608ZGCK Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V
Mfr
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
515nm
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)
1.10mm
Lens Size
0.70mm Dia