KB2500SGD
DigiKey Part Number
754-1184-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KB2500SGD
Description
LED LGT BAR 8.89X3.81MM GREEN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Circuit Board Indicator LED Circuit Board Indicator Bar - Single, SIP Green Diffused, Tinted 2.2V 25mA Rectangle with Flat Top 8.89mm x 3.81mm Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KB2500SGD Models
Category
Millicandela Rating
19mcd
Manufacturer
Kingbright
Lens Type
Diffused, Tinted
Packaging
Tube
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Part Status
Active
Lens Size
8.89mm x 3.81mm
Color
Green
Voltage Rating
2.2V
Wavelength - Peak
565nm
Mounting Type
Through Hole
Configuration
Bar - Single, SIP
Base Product Number
Current
25mA