TC15-11GWA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | TC15-11GWA-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TC15-11GWA |
Description | LED MATRIX 8X8 1.5" 565NM GN |
Customer Reference | |
Detailed Description | Dot Matrix Display Module 8 x 8 Common Anode Row, Common Cathode Column Green 2.2V 1.50" L x 1.50" W x 0.41" H (38.10mm x 38.10mm x 10.40mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TC15-11GWA Models |
Category | Size / Dimension 1.50" L x 1.50" W x 0.41" H (38.10mm x 38.10mm x 10.40mm) |
Manufacturer Kingbright | Color Green |
Packaging Tube | Configuration 8 x 8 |
Part Status Obsolete | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.2V |