06036D106MAT2A
DigiKey Part Number
478-KGM15CR50J106MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM15CR50J106MTCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM15CR50J106MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06036D106MAT2A
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
06036D106MAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)