0603ZD106MAT2A
DigiKey Part Number
478-KGM15CR51A106MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM15CR51A106MTCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM15CR51A106MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603ZD106MAT2A
Description
CAP CER 10UF 10V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
0603ZD106MAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)