1210GC222KAT1A
DigiKey Part Number
478-1210GC222KAT1ATR-ND - Tape & Reel (TR)
478-1210GC222KAT1ACT-ND - Cut Tape (CT)
478-1210GC222KAT1ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210GC222KAT1A
Description
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1210GC222KAT1A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)