1210YD107MAT2A
DigiKey Part Number
478-11408-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-11408-1-ND - Cut Tape (CT)
478-11408-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210YD107MAT2A
Description
CAP CER 100UF 16V X5R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1210YD107MAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)