FE52GF8Q0107KB | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 478-FE52GF8Q0107KB-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FE52GF8Q0107KB |
Description | FILM CAPACITORS 600V 100UF 10% E |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF Film Capacitor 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Bulk | Size / Dimension 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 2.394" (60.80mm) |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±10% | Lead Spacing 2.067" (52.50mm) |
Voltage Rating - DC 600V | Applications DC Link, DC Filtering |
Dielectric Material | Features Low ESR |
ESR (Equivalent Series Resistance) 3 mOhms |