TCJK476M006S0200 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 357
Unit Price: RM3.47000
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Unit Price: RM2.62639
Datasheet
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1206 (3216 Metric) 200mOhm @ 100kHz
TCJK476M006S0200
DigiKey Part Number
478-TCJK476M006S0200TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJK476M006S0200
Description
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
K
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz