601203CY
DigiKey Part Number
2181-601203CY-ND
2181-601203CY-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
601203CY
Description
CABLE 3 COND 12 AWG GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enter Number of Feet in Order Quantity - 3 Conductor Multi-Conductor Cable Gray 12 AWG Braid
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.500" (12.70mm)
Series
Shield Type
Braid
Packaging
Bulk
Digi-Spool®, Continuous Spool
Jacket Color
Gray
Part Status
Active
Voltage
600 V
Cable Type
Operating Temperature
-25°C ~ 90°C
Number of Conductors
3
Conductor Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge
Shield Material
Copper, Tinned
Conductor Strand
56/0.0117"
Shield Coverage
85%