Image for FGG.0B.305.CLAD22 is not available
FGG.0B.305.CLAD22
DigiKey Part Number
1124-FGG.0B.305.CLAD22-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.0B.305.CLAD22
Description
CIRCULAR CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Finish
Chrome
Number of Positions
5
Shielding
Shell Size - Insert
305
Current Rating (Amps)
6.5A
Cable Opening
0.055" ~ 0.087" (1.40mm ~ 2.20mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C