Image for PHG.0B.306.CLLD42 is not available
PHG.0B.306.CLLD42
DigiKey Part Number
PHG.0B.306.CLLD42-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHG.0B.306.CLLD42
Description
CONN RCPT FMALE 6P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PHG.0B.306.CLLD42 Models
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
2.5A
Shell Size - Insert
306
Cable Opening
0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C