TRDU120A1
DigiKey Part Number
5666-TRDU120A1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TRDU120A1
Description
RELAY TIME DELAY 1705HR 10A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Programmable (Multi-Function) Time Delay Relay DPDT (2 Form C) 0.1 Sec ~ 1705 Hrs Delay 10A @ 120/240VAC Socketable
Category
Circuit
DPDT (2 Form C)
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Delay Time
0.1 Sec ~ 1705 Hrs
Series
Contact Rating @ Voltage
10A @ 120/240VAC
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
120VAC
Part Status
Active
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)