021502.5MXP
DigiKey Part Number
F1700-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
021502.5MXP
Description
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Packaging
Bulk
Melting I²t
22.29
Part Status
Active
Approval Agency
CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0386 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V