0312.250HXP
DigiKey Part Number
F2502-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0312.250HXP
Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 3AB 3AG
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Bulk
Melting I²t
0.0355
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
2.01 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V