30R185UPR
DigiKey Part Number
F1981CT-ND - Cut Tape (CT)
F1981TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30R185UPR
Description
PTC RESET FUSE 30V 1.85A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 1.85 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
8.7 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
90 mOhms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.402" L x 0.118" W (10.20mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.85 A
Height - Seated (Max)
0.618" (15.70mm)
Current - Trip (It)
3.7 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A