60R050XPR
DigiKey Part Number
F1989CT-ND - Cut Tape (CT)
F1989TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
60R050XPR
Description
PTC RESET FUSE 60V 500MA RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 500 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
4 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
500 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.17 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.311" Dia x 0.122" T (7.90mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Height - Seated (Max)
0.539" (13.70mm)
Current - Trip (It)
1 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A