ASMDC185F/33-2
DigiKey Part Number
F9961TR-ND - Tape & Reel (TR)
F9961CT-ND - Cut Tape (CT)
F9961DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASMDC185F/33-2
Description
PTC RESET FUSE 33V 1.85A 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 1.85 A Ih Surface Mount 2-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ASMDC185F/33-2 Models
Category
Time to Trip
2.5 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
50 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
150 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
33V
Package / Case
2-SMD
Current - Hold (Ih) (Max)
1.85 A
Size / Dimension
0.295" L x 0.201" W (7.50mm x 5.10mm)
Current - Trip (It)
3.7 A
Thickness (Max)
0.028" (0.71mm)
Current - Max
40 A