Q6008DH3RP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | Q6008DH3RPTR-ND - Tape & Reel (TR) Q6008DH3RPCT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | Q6008DH3RP |
Description | TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO252 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 8 A Surface Mount TO-252 (DPAK) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 10 mA |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Current - Hold (Ih) (Max) 15 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Configuration Single |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Triac Type Alternistor - Snubberless | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Off State 600 V | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A | Supplier Device Package TO-252 (DPAK) |
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V | Base Product Number |
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 80A, 85A |