Q6012RH5 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,520
Unit Price: RM12.88000
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 21,427
Unit Price: RM6.15000
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 276
In Stock: 163
In Stock: 12
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 12 A Through Hole TO-220 Non-Isolated Tab
TO-220-3 (Formed Leads, Non-Isolated)
Q6012RH5
DigiKey Part Number
Q6012RH5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q6012RH5
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A TO220
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Packaging
Bulk
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Supplier Device Package
TO-220 Non-Isolated Tab
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
110A, 120A