Q8008LH4TP
DigiKey Part Number
F7293-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q8008LH4TP
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Alternistor - Snubberless 800 V 8 A Through Hole TO-220AB-L
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A
Supplier Device Package
TO-220AB-L
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
83A, 100A