QJ6008DH4TP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 2,435
Unit Price: RM11.74000
Datasheet
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 8 A Surface Mount TO-252 (DPAK)
QJ6008DH4TP
DigiKey Part Number
F11757-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QJ6008DH4TP
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO252
Detailed Description
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
70A, 84A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V