QJ8012RH5TP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 998
Unit Price: RM17.26000
Datasheet
Parametric Equivalent
STMicroelectronics
In Stock: 1,513
Unit Price: RM6.97000
Datasheet
TRIAC Alternistor - Snubberless 800 V 12 A Through Hole TO-220AB
QJ8012RH5TP
DigiKey Part Number
QJ8012RH5TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QJ8012RH5TP
Description
TRIAC ALTERNSTR 800V 12A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
110A, 120A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
40 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V