S4006DRP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | S4006DRP |
Description | SCR 400V 6A TO-252 (DPAK) |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | SCR 400 V 6 A Standard Recovery Surface Mount TO-252 (DPAK) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - On State (It (RMS)) (Max) 6 A |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Current - Hold (Ih) (Max) 30 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Current - Off State (Max) 10 µA |
Part Status Active | Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 83A, 100A |
Voltage - Off State 400 V | SCR Type Standard Recovery |
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 15 mA | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Current - On State (It (AV)) (Max) 3.8 A | Supplier Device Package TO-252 (DPAK) |