S4008DS2TP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 633
Unit Price: RM9.85000
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Unit Price: RM3.54469
Datasheet
In Stock: 0
SCR 400 V 8 A Sensitive Gate Surface Mount TO-252 (DPAK)
S4008DS2TP
DigiKey Part Number
S4008DS2TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S4008DS2TP
Description
SCR 400V 8A TO-252 (DPAK)
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A
Manufacturer
Current - Hold (Ih) (Max)
6 mA
Packaging
Tube
Current - Off State (Max)
5 µA
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
83A, 100A
Voltage - Off State
400 V
SCR Type
Sensitive Gate
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
800 mV
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
200 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Current - On State (It (AV)) (Max)
5.1 A