S4016NTP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 168
Unit Price: RM15.01000
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Unit Price: RM2.11214
Datasheet
SCR 400 V 16 A Standard Recovery Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263
S4016NTP
DigiKey Part Number
S4016NTP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S4016NTP
Description
SCR 400V 16A TO-263 (D2PAK)
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Current - Hold (Ih) (Max)
40 mA
Packaging
Tube
Current - Off State (Max)
10 µA
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
188A, 225A
Voltage - Off State
400 V
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
30 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - On State (It (AV)) (Max)
10 A