S6012NRP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Unit Price: RM5.91347
Datasheet
SCR 600 V 12 A Standard Recovery Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263
S6012NRP
DigiKey Part Number
S6012NRP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S6012NRP
Description
SCR 600V 12A TO-263 (D2PAK)
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Hold (Ih) (Max)
40 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Off State (Max)
10 µA
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
120A, 130A
Voltage - Off State
600 V
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
20 mA
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - On State (It (AV)) (Max)
7.6 A