SLVU2.8HTG
DigiKey Part Number
F4207TR-ND - Tape & Reel (TR)
F4207CT-ND - Cut Tape (CT)
F4207DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLVU2.8HTG
Description
TVS DIODE 2.8VWM 15VC SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15V Clamp 40A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLVU2.8HTG Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
40A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
2pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
2.8V (Max)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Breakdown (Min)
3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
15V