SMA6J12A
DigiKey Part Number
SMA6J12ATR-ND - Tape & Reel (TR)
SMA6J12ACT-ND - Cut Tape (CT)
SMA6J12ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J12A
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.9V Clamp 30.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
EDA/CAD Models
SMA6J12A Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30.2A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V