SMBJ7.5CA
DigiKey Part Number
SMBJ7.5CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ7.5CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ7.5CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ7.5CA
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9V DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12.9V Clamp 46.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ7.5CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.6A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V