SMCJ12CA
DigiKey Part Number
SMCJ12CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ12CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ12CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ12CA
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.9V Clamp 75.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
SMCJ12CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
75.4A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V