SMCJ30CA
DigiKey Part Number
SMCJ30CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ30CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ30CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ30CA
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48.4V Clamp 31A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
SMCJ30CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V